ΕΚΘΕΣΗ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΛΑΣΚΑΡΙΔΟΥ

Σας προσκαλούμε στα εγκαίνια της έκθεσης   « Δια μέσου … της φύσης » , ομαδικών έργων Ζωγραφικής παιδιών του 14ου Γυμνασίου Καλλιθέας,

που θα γίνουν την Πέμπτη 15 Μαρτίου2018 στις 19:30 στην Δημοτική Πινακοθήκη Καλλιθέας «Σοφία Λασκαρίδου»

Διάρκεια έκθεσης: 15 έως 22 Μαρτίου 2018

Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα έως Παρασκευή 10:00 – 14:00 & 18:00 – 21:00

Δημοτική Πινακοθήκη Καλλιθέας «Σοφία Λασκαρίδου»

Οδ. Λασκαρίδου 120 & Φιλαρέτου

Τηλ.: 210 95 37 314, laskarideio@gmail.com

L1120806

Η έκθεση αυτή αποτελείται από ομαδικά έργα ζωγραφικής παιδιών ηλικίας 14-15 χρονών τα οποία δια μέσου του χρόνου ( 2009-2017 ) διαπραγματεύονται το ίδιο θέμα σε παραλλαγές με συγκεκριμένο σκοπό.

Ξεκινήσαμε την Εικαστική αυτή μελέτη από το 2009 μετά τις φονικές φωτιές της Ηλείας όπου παρακολουθήσαμε πως δένδρα, άνθρωποι, ελάφια , χελώνες και πουλιά μοιράστηκαν την ίδια μοίρα να καούν ζωντανοί για να εξυπηρετήσουν σκοτεινούς σκοπούς με ολέθρια αποτελέσματα. Ο φόβος της πυρκαγιάς εγκαταστάθηκε από τότε  κάθε ανέμελο καλοκαίρι στα χωριά μας και στις κατασκηνώσεις. Κάθε χρόνο ανεξαιρέτως , ζούμε μια ιδέα από τον φόβο εκείνο που δεν είναι άλλος από την απαξίωση του περιβάλλοντός μας , την ανευθυνότητα ως προς τη ζωή, τον τρόμο και τον πανικό του ίδιου επαναλαμβανόμενου μοτίβου.

Κάθε καλοκαίρι κάποιος δασικός πληθυσμός «πρέπει» να εξοντωθεί για κάποιους λόγους. Ως εκ τούτου η συγκεκριμένη εικαστική μελέτη των παιδιών του Σχολείου μας είναι αποτέλεσμα της αντίδρασής μας σε όλο αυτό σε μια προσπάθεια να εμβαθύνουμε στη φύση που τόσο λείπει στα παιδιά της πόλης και να εντείνουμε το νόημα και τη σπουδαιότητά της.

Αυτά τα έργα αποτελούν έναν συνδετικό κρίκο στο διάστημα περίπου μιας δεκαετίας, από τον έναν χρόνο στον άλλο,  (2009-2017 ) όπου τα παιδιά της Γ τάξης του 14ου Γυμνασίου δημιουργούν ένα έργο ζωγραφικής με την επιμέλεια της καθηγήτριάς τους Μαρία Πετρούλια, σε συγχρονισμό μιας ομάδας παιδιών κάθε χρόνο, χρησιμοποιώντας  επαγγελματικά υλικά σαν πραγματικοί ζωγράφοι και ακολουθώντας μια ροή του ιδίου θέματος, επικεντρωμένα πάντα στα διάφορα στοιχεία της φύσης και τους προβληματισμούς τους πάνω σε αυτήν.

Ευχαριστούμε την Δημοτική Πινακοθήκη της Σοφίας Λασκαρίδου που έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να δείξουν τη δουλειά τους σε έναν δημόσιο χώρο παραπάνω εκτός από το Σχολείο τους.

Τα εγκαίνια θα γίνουν την Πέμπτη 15 Μαρτίου2018 στις 19:30 το βράδυ.

Διάρκεια έκθεσης: 15 έως 22 Μαρτίου 2018